خدمت شما علاقه مندان به آموزش برنامه نویسی پایتون سلام عرض می کنیم

در جلسه قبل با ساختار داده ای و تعریف متغیر در پایتون آشنا شدیدم. در این جلسه مختصری درباره خطاها در پایتون صحبت می کنیم و همچنین با انواع داده ای دیگری در پایتون آشنا میشوید.

انواع خطاها در زبان های برنامه نویسی

قبل از این که به بررسی خطاها در پایتون بپردازیم لازم است تا با کلیه خطاها در زبان های برنامه نویسی آشنا شوید.هنگام توسعه یک نرم افزار یا به عبارت کلی هنگام نوشتن یک برنامه به هر زبان برنامه نویسی خطاهایی پیش می آید که ممکن است به هر نحوی روند برنامه نویسی را تغییر دهد. گاهی این خطاها توسط سیستم اعلام می شود و گاهی حتی برنامه نویس هم متجه بروز خطا نمی شود و خروجی برنامه به دور از انتظار او می باشد. مهمترین خطاها و اشکالات در برنامه نویسی معمولا به شرح زیر است.

خطاهای نحوی:

در این دسته از خطاها برنامه نویس معمولا غلط املایی دارد، البته در بعضی از زبان ها مانند پایتون اگر تو رفتگی ها را رعایت نکنید باز هم غلط املایی محسوب میشود که در قسمت های آینده در مورد این تورفتگی ها بیشتر صحبت می کنیم.

خطاهای زمان اجرا:

در این دسته از خطاها برنامه زمانی که در حال اجراست به خطا برخورد میکند. مثلا شما برنامه ای نوشتید که یک فایل مشخص را باز میکند و محتویاتش را نمایش می دهد. خب اگر فایل مشخص وجود نداشته باشد شما زمان اجرای برنامه به مشکل بر می خورید.

خطاهای معنایی یا منطقی:

تقریبا می توان گفت که بدترین نوع خطا خطاهای معنایی یا خطاهای منطقی هستند زیرا برنامه نویس هیچ خطای نحوی مرتکب نشده است و سیستم نیز خطایی در زمان اجرا نمایش نمی دهد. ولی خروجی برنامه دور انتظار شما است.

انواع خطاها در پایتون

 به مثال های زیر که در مفسر میزنم توجه کنید:

آموزش زبان پایتون

دو متغیر به نام های varaible و varaible2 با مقادیر 12 و 20 ساختیم/
وقتی هر کدام را از مفسر در خواست می کنیم مقدارشان را نمایش می دهد ولی وقتی مقدار varaible3 و varaible4 را در خواست می کنیم با خطا مواجه می شویم. زیرا متغیرهای یاد شده را نساخته ایم. این مثالی از نوع خطاهای زمان اجرا است.

همچنین وقتی متغیر ^%$ رو خواستیم برنامه بروز خطا را نمایش می دهد ولی این نوع خطا ار نوع خطاهای نحوی می باشد.
تفسیر کامل خطاها و حتی ساختن خطاهای مورد نیاز خود را در قسمت های بعد یاد میگیرید. (بعضی جاها مفیده که برنامه به کاربر خطا بده !).فعلا همین اندازه لازم است که بدانید هر خطا،  نام مخصوص یه خود را دارد. که بعدا به بررسی این نام ها هم میپردازیم.
بسیار خب حالا که با انواع خطاها در پایتون آشنا شدید به ادامه تعریف انواع داده ای در پایتون می پردازیم.

رشته ها:

در پایتون هر عبارتی که بین ' (تک کوتیشن cotation) یا " (جفت کوتیشن) قرار بگیرد جزو ساختار داده ای رشته به حساب می آید.

رشته ها هم مانند اعداد قوانین خاص خود را دارند.مثلا اگر ابتدای رشته را با تک کوتیشن شروع کرده باشید، آخر رشته را هم باید حتما با تک کوتیشن ببندید و اگر با جفت کوتیشن شروع کردید با جفت کوتیشن ببندید.

در اینجا چند رشته را مثال میزنیم:

"puriya"
'radibdevelopers'
"سلام"
''%^&*()$#@!~''
"""یک
رشته ی
چند خطی"""

هر علامتی می تواند داخل رشته استفاده شود که البته بعضی علامت ها قوانین خود را دارند.
برای این که یک رشته چند خطی ایجاد کنید میتوانید از 3 تک کوتیشن و یا 3 جفت کوتیشن استفاده کنید که در آخر هم باید با 3 تک کوتیشن و یا 3 جفت کوتیشن آن را ببندید.
راه بعدی برای ایجاد رشته های چند خطی استفاده از علامت خط جدید است:

"first line n second line"

n

این دو حرف اگر بدون فاصله داخل رشته به کار برده شوند زمان به نمایش در آمدن رشته، قسمت های قبل و بعد از این حروف را با خط جدید از هم جدا میکند. حالا اگر خواستیم داخل رشته از علامت کوتیشن و یا جفت کوتیشن استفاده کنیم باید چیکار کنیم؟
خب باید به جای تک کوتیشن از ' و به جای جفت کوتیشن از " استفاده می کنیم.

با چند مثال روی مفسر مطلب را بیشتر روشن می کنیم:

انواع رشته ها در پایتون

اول از همه نشان دادیم که رشته ها را هم میتوان مانند اعداد به جای مقدار به متغیرها نسبت داد.همچنین دیدیم که از هر حرفی میتوان بین رشته ها استفاده کرد.

حالا برای برنامه نویسان کنجکاو یک سوال پیش می آید. اگر بخواهیم آدرس C:newdesktop را داخل رشته نمایش دهیم باید چه کنیم ؟
بعلت وجود n داخل این آدرس، وقتی داخل رشته میرود در دو خط نشان داده میشود و این حروف هم حذف میشوند. راه حل، استفاده از حرف r قبل از شروع رشته است که با استفاده از این حرف رشته دقیقا همانطور که هست نشان داده میشود.

 

رشته و متغیر در پایتون

عملگر های ریاضی رشته ها:

رشته ها در پایتون نمیتوانند مانند اعداد تقسیم یا تفریق شوند و یا به توان عددی برسند. اما میتوانند با رشته های دیگر جمع شوند و یا در اعداد ضرب شوند.
به مثال زیر توجه کنید:

 

عملگر ریاضی در زبان Python

در مثال بالا دیدید که زمان جمع رشته با اعداد و ضرب رشته در رشته، به خطای زمان اجرا برخوردیم. پس دقت کنید که رشته ها فقط خاصیت جمع با رشته ها را دارند و فقط توانایی ضرب در اعداد صحیح را دارند.
در این قسمت ما فقط با رشته ها آشنا شدیم. در فصل بعد قدرت رشته ها را بیشتر به شما نشان میدهیم. یه تصویر از یک سری محتویات که در فصل بعد یاد میگیریم را برای شما آماده کردم.

 

نمونه های متغیر در پایتون

عکس بالا مربوط به برش از رشته هاست. تا آموزش بعدی شما رو به خدا می سپارم. منتظر قسمت های بعدی بخش های جذاب تر پایتون باشید. ( این آموزش به صورت کامل رایگان ارائه می شود ) 

منبع : گروه رادیب

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟ 2318 کاربر این را مفید یافتند (2320 نظرات)